Projekt vagón

12. dubna 2008 v 19:09 | Darkened |  Kulturní zážitky =)

PROJEKT VAGÓN

Tento projekt vznikl k připomenutí 66. výročí začátku deportací Židů a Romů ze Slovenska. V roce 1939 zde žilo 90 000 Židů, mezi 25.3. a 20.9. jich bylo 57 628 transportováno do koncentračních táborů.

Výstava probíhá ve dvou dřevěných dobových vagonech. V prvním z nich je popsána situace Židů, zákony, které pro ně platily, a popsán průběh arizace, tedy zabavení jejich majetku a zrušení veškerých jejich práv. Také jsou zde napsány vzpomínky přeživších, které berou dech. Například vzpomínka jedné ženy, která pracovala jako zdravotní sestra, jeden den pomohla na svět dítěti, které bylo další den posláno i s matkou do plynu. Nebo žena, která po nocích psala úmrtní listy a zjistila, že její matka má být dalši den poslána do plynu, a když s tím šla za doktorkou, řekla jí, že její matka je stejně nemocná a do večera by zemřela, ať to nechá být, nebo by v plynové komoře mohla skončit taky a ona chtě nechtě musela uznat, že je to pravda a nechat matku zemřít.
Jedna stěna vagonu je polepena fotografiemi lidí, kteří se z táborů již nevrátili. Když jsem tak koukala na jejich němé tváře a v jejich očích viděla jiskru života, o kterou je nacisti připravili, vstupovaly mi slzy do očí. Absolutně vůbec nechápu, jak si někdo mohl dovolit sáhnout těm lidem na život, myslet si, že jsou něco víc než oni a že si nezaslouží žít. Na každé té fotografii byla zachycena i duše. Když se podívám na dnešní fotografie, nežijí, ale tyhle žily, byl to vážně zvláštní pocit.
Ve druhém vagonu jsou pak na videu pouštěny vzpomínky lidí, kteří přežili, je zde pět dřevěných figurín se žlutou židovskou hvězdou na oblečení a dva kbelíky. Jeden z nich sloužil jako záchod, ve druhém byla voda. Do vagonu dopadaly pruhy světla pouze z několika málo zamřížovaných oken, nedokážu si ani představit, co zde museli prožívat lidé, kteří často správně tučili, že je to poslední cesta, kterou v životě vykonají.
Člověka to nutí zamyslet se, jak by se choval on, kdyby nastala tahle doba. Pomáhal by, nebo by se nechal strhnout zlem? A co naši přátelé a známí? Můžete přemýšlet jak chcete, lámat si s tím hlavu, ale jediné, k čemu dospějete je, že se to nedozvíte, pokud taková situace nenastane.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama