Steven Spielberg

27. srpna 2007 v 19:02 | Darkened |  Filmy a osobnosti
STEVEN SPIELBERG
Steven Spielberg je jedním z nejlepších režisérů na světě. Svědčí o tom jak jeho tržby z filmů, tak i fakt, že získal řadu významných ocenění. Působí také jako producent, ovšem tuto jeho činnost úplně zastínilo jeho režisérské umění.
Narodil se 18. prosince 1946 v Ohiu, ve městě Cincinnati. Jeho otec pracoval jako elektroinženýr a byl to válečný veterán. jeho matka byla pianistka. Kvůli otcově práci se často stěhovali, a než si Steven stačil zvyknout na jedno místo, byli už dávno zase někde jinde. Jeho prospěch nebyl nejlepší. Jeho otec chtěl, aby se stal vědcem, a tak Spielberg poslušně studoval, ale univerzitu dokončil až v roce 2002. V tomto roce také obdržel doktorát na Yaleské univerzitě.
Začal natáčet už ve věku 12 let, když našel otcovu starou 8mm kameru a natočil svůj první film The Last Gun. Byl to western a trval osm minut. Svůj první celovečerní film, který běžel v kině, natočil ve 14, tedy v roce 1961. Jmenoval se Battle Squad (Bojová jednotka) a honorář za něj činil 100 dolarů.
V roce 1965, kdy se jeho rodiče rozvedli, navštívil poprvé studio Universal a podepsal díky svému filmu Amblin smlouvu na 7 let. Televize pro něj byla něco jako rozjezdová dráha. Točil některé seriály, a začal natáčet sérii o poručíku Colombovi. Jeho kariéru filmového režiséra nastartoval thriller Duel, který pronikl do kin po celém světě. Po filmu Sugerland Express (Sugerlandský expres), který nebyl moc ůspěšný, přišel film The Jaw (Čelisti). Tenhle thriller z roku 1975 vydělal 410 milionů dolarů. Ale jeho natáčení se neobešlo bez komplikací, jednu chvíli to dokonce vypdalo, že Spielberg dostane padáka a celý projekt skončí. V roce 1977 slavil další úspěch s filmem Close Encounters of the Third Kind (Blízká setkání třetího druhu). Film získal Oscara za kameru a byl ještě 8x nominován v dalších kategoriích.
Spielbergovu pozici mezi režiséry světového formátu mu upevnil v roce 1981 Indiana Jones and Conquerors of the Lost Arch (Indiana Jones a dobyvatelé ztracené archy). Tento film také vynesl mnohem výš postavení Harrisona Forda. Pokračování Indiana Jones and the Temple of Destruction (Indiana Jones a chrám zkázy,1984) diváci přijali s mnším nadšením. Film byl více brutální. Některé části byly doknce v Anglii vystříhány (např. vyrvání srdce z těla v chrámu). Třetí část, Indiana Jones and the Last Crusade (Indiana Jones a poslední křížová výprava,1989) ovšem slavila úspěchy, možná díky charismatickému Seanu Connerymu.
Za zmínku pak stojí samozřejmě E.T. the Extra - Terrestrial (E.T. Mimozemšťan, 1982), Poltergeist (1982) a Jurassic Park (Jurský park, 1993), z novějších filmů Mnichov (2005), Catch Me If You Can (chyť mě, když to dokážeš, 2002) nebo třeba Minority Report (2002).
Dvakrát byl oceněn Oscarem. Poprvé v roce 1994 za film Schindler´s List (Schindlerův seznam), což byl podle mě jeho nejlepší film, podruhé v roce 1999 za Rescue the Soldier Ryan (Zachraňte vojína Ryana), film inspirovaný jeho otcem.
Kompletní filmografie:
Zajímavosti:
Prameny:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký film od Spielberga se ti nejvíc líbil?

E.T. Mimozemšťan 16.3% (8)
Jurský park 12.2% (6)
Indiana Jones 10.2% (5)
Čelisti 12.2% (6)
Mnichov 8.2% (4)
Zachraňte vojína Ryana 12.2% (6)
Schindlerův seznam 14.3% (7)
Jiný 14.3% (7)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama