Rhodský kolos

10. června 2007 v 12:21 | Darkened |  Dějepis
Vznik Rhodu podle legendy
Ostrov Rhodos prý ležel na dně oceánu. Pak ho ale bůh Hélios vynesl na světlo a požádal ostatní bohy, aby mu ho svěřili do vlastnictví.
Z historie Rhodu
O původních obyvatelích ostrova toho moc nevíme, ale byl osídlen již na přelomu 2. a 3. tisíciletí, nejspíše krétskými kolonisty. Později se zde usadili Dórové, kteří přicházeli také do Řecka. Založili zde tři městské státy (Ialysos, Kamiros a Lyndos). Ty se roku 408 př. n. l. spojily a vytvořili jednotný státní celek. Roku 305 př. n .l. makedonský král Demétrios I. Rhodos oblehl. Ale díky svým výborným obchodním stykům s Egyptem a hlavně díky spojenecké smlouvě, kterou Rhodos s Egyptem uzavřel, porazili Rhodésané Demétria s pomocí vojsk, která jim poskytl Ptolemaios I. Sotér. Na památku tohoto vítězství se rozhodli postavit sochu boha Hélia jako poděkování za jeho pomoc.
Počátek stavby
Finance na sochu byly získány z prodej obléhacích strojů, které na ostrově nepřítel zanechal. Sochu měl postavit Charés z Lindu, žák Lýsippa. Rhodská vláda ho požádala o sochu takových rozměrů, aby převýšila ostatní. Charés se dokončení svého díla nedožil. Podle jedné verze se zabil, když ho někdo upozornil na malou vadu v konstrukci. Podle druhé se vláda rozhodla sochu dvakrát zvětšit, ale umělec zapomněl, že náklady nebudou dvakrát větší, ale osmdesátkrát větší.Ne všichni lidé se stavbou kolosu souhlasili, protože si mysleli, že boha urazí a za následek to bude mít pád sochy i Rhodu, nicméně roku 303 př. n. l. stavba začala.
Stavba
Uvnitř sochy bylo několik mramorových sloupů jako hlavní podpěra, na ně byla připevněna železná konstrukce. Poté byla pokryta bronzovými pláty.Stavitelé začali od nohou a postupně sochu obkružovali množstvím země a písku. Materiál používali na stavbu transportních ramp. K lití forem docházelo nahoře a nosiči museli dopravit rozžhavený kov až nahoru. Stavba byla dokončena nejspíš roku 291 př. Kr. Socha tedy byla stavěna 12 let a za rok povyrostla asi tak o 3 metry. Podle dnešních vědců byl 20x větší než člověk, takže se spotřebovalo 12,7 t bronzu a 7,6 t železa.
Vzhled
Ne nadarmo se říkalo, že rhodské soch se neměří na krásu, ale na stopy. Rhodský kolos totiž měřil okolo 33 metrů a velikostí ho překonala až v roce 1886 socha svobody.Popis sochy se dochoval v několika dílech spisovatelů, ale málokterý z nich ho doopravdy viděl. Podle Filóna měl kolos tvar volně stojící mužské postavy s jednou rukou zdviženou. V té držel pochodeň, která se dala zapálit a kolos tak mohl sloužit jako maják. Stál na bílém mramorovém podstavci.Podle některých zdrojů měla socha rozkročené nohy, ale nebylo to možné, protože by kolos vzhledem ke své váze spadl.
Poloha
Podle Filóna stál kolos na konci svatomikulášského mola na kraji přístavu Lindos.
Pád
Asi 56 let po dostavení kolosu, tzn. V roce 226 př. n. l. udeřilo na Rhodu velké zemětřesení a kolos se zřítil. Římský státník Plinius Starší řekl, že i když leží, je divem. Zlatá koruna a ruce byly ukradeny. Roku 653 po Kr. Rhodos obsadili Arabové a arabský kalifa zbytky sochy prodal židovskému obchodníkovy z Edessy, který je s největší pravděpodobností přetavil na výchozí suroviny.
Dnes
Na počátku 20. století potápěči prohledávali přístav Lindos a mysleli si, že korálový útes je ruka kolosu.
Prameny:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 boreček boreček | 24. března 2008 v 20:00 | Reagovat

vidím že tento blog moc nenavštěvuješ..

2 Darkened Darkened | 4. dubna 2008 v 23:36 | Reagovat

njn, neni čas...škola, tréninky, a hned je zaplácnutej celej tejden...ale napsat už bych sem něco možná taky mohla...:D

3 Veruška Veruška | 21. dubna 2008 v 12:21 | Reagovat

ale je to tu i pěkné nemyslíte?

4 NG NG | Web | 2. ledna 2018 v 5:35 | Reagovat

Legenda vypravuje, že řecký Rhodos se vynořil z moře. Stráž nad ním držel Poseidon a později jeho dcera Rhodé, kterou měl s Halií. Rhodos je nejrozlehlejším ostrovem Dodekanéského souostroví. Místní lidé jej nazývají Ostrov věčného slunce. Rhodos se totiž může pochlubit až 330 slunečními dny v roce. Na stráních místních vrcholů se pěstuje vyhlášená vinná réva, ze které ostrované dělají výborná vína. Ostrov je v současnosti velmi kosmopolitní, kromě Řeků tu žije též řada přistěhovalců. Na pobřeží Rhodu se rozprostírají prostorné písčité i oblázkové pláže, které střídají malebné zátoky. Na nejnižším výběžku poloostrova Prasonisi je na písečné úžině ráj surferů.

5 KulGome KulGome | E-mail | Web | 14. srpna 2018 v 13:04 | Reagovat

Seal armpit brings discomfort, pain when moving. To delay trip doctor cannot be. Lump under the muscle cavity may become dangerous illness. But most often it is result excessive use antiperspirants with aluminum, non-compliance rules personal hygiene, intense sweating. Redness causes a close clothing, alien razor-affiliation, the infection.
<a href=http://armpit.info/what-does-a-small-hard-lump-under-armpit-mean>small lump under armpit</a>  
Compaction under the arm, redness, lump becoming hot? This is the ulcer that should will have to be opened, then drink antibiotics. initial stage treat solutions, antibacterial drugs. When the ailment is started, the required surgical procedure.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama